Vegyük egy világváros (esetünkben New York) egyik legelegánsabb negyedét, egy legendás építészt, valamint egy 1500 négyzetméteres lakóterületű, olasz reneszánsz stílusú házat, tegyünk rá egy 49 millió dolláros árcédulát – és máris megkapjuk az amerikai metropolisz egyik leginkább áhított ingatlanát.

A Fifth Avenue-n található hétemeletes ingatlant Henry H. Cook vasútmágnás építtette még a XX. század fordulóján. Az 1907-ben elkészült épület átadását már nem érhette meg tervezője, Stanford White, akit egy sajnálatos féltékenységi drámában agyonlőtt egy volt szeretője féltékeny férje.

Újabb furcsaság (és nem állítjuk, hogy csak ezért nem pályázunk a luxusingatlan megvételére...), hogy a megrendelő sem érte meg a ház elkészültét, hiszen Henry Cook is meghalt, ráadásul már 1905-ben, így a szerencsés örökösök költözhettek be. (Henry H. Cookról csak annyit, hogy egy időszakban egy teljes blokk az övé volt a Fifth Avenue-tól a Madison Avenue-ig, és most igazán nem szeretnénk magyar összehasonlítással élni, úgyhogy maradjunk annyiban, hogy ez a tény HÚÚ!)

Mindenesetre a Fifth Avenue 973 szám alatt fekvő, leginkább talán az olasz reneszánsz stílusjegyeit magán viselő épület egyike lett Stanford White utolsó munkáinak, ami egyben korszakzárást is jelentett, hiszen a művészettörténészek szerint ezután nem sokkal már a modernizmus korszaka köszöntött New Yorkra.

Teljes kiszolgálás

Stanford White egyébként sok egyéb mellett arról is híres volt, hogy nem csak megtervezte az épületeket, hanem minden apró részletre saját maga ügyelt. Gyakran az ő instrukciói alapján bútorozták be a házakat, mi több, az is előfordult, hogy társasági eseményeket is szervezett a tulajdonosoknak. (Korai full service...)

Történetünk szempontjából ez csak annyiban érdekes, hogy a napokban piacra került ingatlanban sok minden még a tervező keze nyomát viseli, így az öntvények, a kandallók, az ólomüveg ablakok is.

A ház utoljára 34 éve cserélt gazdát, ma már nevetségesnek hangzó 600 ezer dollárért. Most egyébként Victor Shafferman, a 2009-ben elhunyt üzletember örökösei árulják. (Kicsit sok a hulla ebben a történetben, nem?)

Rejtői figura

Érdemes pár mondat erejéig kitérni a meglehetősen izgalmas személyiségű (elég udvariasak voltunk?) üzletemberre, aki előszeretettel kocsikázott New Yorkban sofőr vezette bordó-fekete Rolls Royce-ával és mondta el bárkinek, aki meghallgatta, hogy ő bizony a CIBA-Geigy gyógyszerkonszern örököse.

Nem mintha sokat számítana, de nem akarunk senkit sem kétségek között hagyni, sem kiábrándítani, de sajnálatos módon még véletlenül sem volt örököse a vagyonnak. Victor Shafferman konkrétan Palesztinában született, Kanadában nevelkedett és teljesen átlagos állami iskolába járt. Ami persze nem probléma, más kérdés, hogy az élete végéig nem derült ki pontosan, miként is szerezte vagyonát.

Mindenesetre élete vége felé komoly ingatlanbefektetései voltak, ezek egyik ékszerdarabja tehát az a Fifth Avenue-n található palota, amit most akár Ön is megvehet – ha van 9 milliárd forintnyi dollárja. A licitben mindenesetre velünk nem kell számolni...

Csatlakozz hozzánk a Facebook-on, ahol az itteninél bővebb tartalommal, linkekkel, érdekes sztorikkal jelentkezünk: ami ide nem fér, ott megtalálható! (És már több mint kétezren vagyunk!!) Aki Twitter-en követne minket, azt is megteheti.  Jó szórakozást!

Ha tetszett a poszt, akkor ajánljuk ezeket is:

A leghihetetlenebb kastélyok

A leghátborzongatóbb építkezés

Szellemvárosok